Цікаве

Рак легень: основні симптоми, перші ознаки та діагностика

Це був звичайний кашель, але він не проходив тижнями. Я відкладав похід до лікаря, думав – мине само. Якби я знав, що цей кашель – перший знак раку легень…” Такі історії ми чуємо від пацієнтів, які могли отримати діагноз раніше, якби вчасно звернули увагу на перші ознаки.

Рак легень входить до списку найчастіших онкологічних хвороб у світі. Щороку в Україні виявляють близько 12 000 нових випадків. Понад 60% випадків лікарі знаходять на пізніх стадіях, коли лікування менш дієве. Знання симптомів може врятувати життя.

Основні симптоми раку легень

Респіраторні симптоми

Кашель, який триває більше трьох тижнів – знак, на який треба звернути увагу. Він не минає після лікування від застуди. У горлі ніби щось весь час дратує і змушує кашляти навіть вночі. Люди часто думають, що це застуда чи алергія, але тіло може сигналізувати про серйозні проблеми.

“Мій брат думав, що кашляє через сигарети. Він курив 20 років і вважав кашель нормальним. Аж поки не побачив кров у мокроті,” – розповідає Марія з Києва.

Кров у мокроті, навіть у малій кількості – причина негайно піти до лікаря. Це можуть бути малі червоні прожилки або рожевий слиз. Деякі хворі описують це як “іржаве” мокротиння.

Біль у грудях, який посилюється під час дихання чи кашлю, теж має турбувати. Це схоже на відчуття тиску в певній точці грудної клітки. Навіть звичайний сміх може викликати гострий біль у легенях.

Задишка з’являється поступово. Спочатку ви помічаєте, що дихання частішає, коли піднімаєтесь сходами, хоча раніше це не було проблемою. З часом навіть коротка прогулянка до крамниці змушує зупинятись, щоб відновити дихання.

Викликайте швидку, якщо задишка з’явилась раптово і з нею прийшов сильний біль у грудях та посиніння шкіри.

Системні симптоми

Втрата ваги без причин часто йде поруч з раком легень. “Я схудла на 7 кг за два місяці, хоча їла як завжди. Спочатку раділа, думала – тіло само вирішило скинути зайве. Та лікар пояснив, що це був симптом хвороби,” – ділиться Олена, яка зараз одужує.

Втрата апетиту та відраза до їжі, особливо до м’яса, теж часті ознаки. Їжа здається несмачною або має дивний присмак.

Постійна втома, яка не минає після відпочинку, змушує багатьох шукати причину в стресі чи перевтомі. “Я спав по 10 годин, але все одно почувався розбитим. Думав, це через роботу. Виявилось – рак,” – згадує Петро з Одеси.

Підвищена температура без ознак інфекції може триматись тижнями. Зазвичай вона не висока (37-37,5°C), але постійна.

Rak Leheniv Bts 6 400x400 1Додаткові симптоми та синдроми

Синдром Горнера

При деяких видах раку легень пухлина тисне на нерви, що йдуть до очей та обличчя. Це викликає комплекс симптомів, який лікарі називають синдромом Горнера:

  • Опущення верхньої повіки на одній стороні
  • Звуження зіниці ока
  • Западання очного яблука
  • Відсутність поту на одній стороні обличчя

Якщо ви помітили такі зміни, зробіть фото свого обличчя і покажіть лікарю. Ці ознаки легко пропустити, бо вони не викликають болю.

Синдром верхньої порожнистої вени

Коли пухлина тисне на велику вену, що несе кров від голови до серця, виникають такі ознаки:

  • Набряк обличчя, шиї та рук, особливо вранці
  • Червоно-синє забарвлення шкіри на цих ділянках
  • Головні болі та запаморочення
  • Видимі розширені вени на грудях

Ці симптоми вимагають негайного медичного огляду. Вони вказують на серйозні проблеми з кровообігом.

Фактори ризику розвитку раку легень

Паління – головний винуватець раку легень. Курці хворіють у 25 разів частіше за тих, хто не курить. Кожна цигарка містить понад 70 речовин, які викликають рак.

“Я кинув курити 10 років тому, після 30 років стажу. Думав, що вже в безпеці. Але лікар сказав, що ризик все одно вищий, ніж у тих, хто ніколи не курив,” – розповідає Микола з Дніпра.

Пасивне куріння теж підвищує ризик. Якщо ви живете з курцем, ви вдихаєте ті самі токсини. Діти курців частіше хворіють на рак легень у дорослому віці.

Радон – газ без кольору і запаху, який може накопичуватись у будинках. Це другий за частотою фактор ризику після куріння. Перевірте свій дім на рівень радону, особливо якщо живете в цокольному чи першому поверсі.

Азбест та інші шкідливі речовини на роботі (миш’як, нікель, хром) підвищують ризик. Ризикують будівельники, працівники хімічної промисловості, шахтарі.

Забруднене повітря містить дрібні частинки та гази, які потрапляють глибоко в легені. Люди, які живуть біля заводів та жвавих доріг, хворіють частіше.

Гени теж відіграють роль. Якщо ваші батьки чи брати/сестри хворіли на рак легень, розкажіть про це лікарю.

630 360 1531394917 5812Методи діагностики раку легень

Рентген грудної клітки – перший крок. Він може показати великі пухлини, але часто пропускає малі.

Комп’ютерна томографія (КТ) дає детальніше зображення. Вона виявляє навіть малі пухлини, які не видно на рентгені. КТ з контрастом допомагає відрізнити рак від інших хвороб.

Бронхоскопія – процедура, під час якої лікар вводить тонку трубку з камерою через ніс або рот у легені. Це дозволяє побачити пухлину та взяти зразок тканини.

Біопсія – забір маленького шматочка тканини для дослідження під мікроскопом. Це єдиний спосіб точно встановити діагноз раку та визначити його тип.

Профілактика та рекомендації

Кинути курити – найкращий захист. Ризик раку починає знижуватись одразу після відмови від цигарок. Через 10-15 років він значно падає, хоча й не сягає рівня тих, хто ніколи не курив.

Уникайте пасивного куріння. Не дозволяйте курити у вашому домі та машині. Тримайтеся подалі від місць, де курять.

Перевірте своє житло на радон. Якщо рівень високий, зробіть вентиляцію підвалу чи цокольного поверху.

Захищайтеся на роботі. Використовуйте маски та інші засоби захисту, якщо працюєте з азбестом, хімікатами чи в запиленому середовищі.

Проходьте регулярні огляди, особливо якщо:

  • Вам більше 50 років
  • Ви курите чи курили раніше
  • У вашій родині були випадки раку легень
  • Ви працюєте чи працювали зі шкідливими речовинами

Висновок

Рак легень часто виявляють пізно через те, що його ранні ознаки схожі на звичайні проблеми з диханням. Не ігноруйте тривалий кашель чи задишку. Швидке звернення до лікаря може врятувати життя.

Якщо ви курите – киньте. Якщо помітили будь-який з описаних симптомів – запишіться до лікаря. Ранній діагноз дає шанс на повне одужання.

Піклуйтеся про свої легені – вони забезпечують киснем кожну клітину тіла. Здорове дихання – запорука довгого та якісного життя.

Photo of Олена Ковальчук

Олена Ковальчук

Пишу про все, що надихає та змушує задуматися. Маю журналістську освіту та багато років досвіду у створенні пізнавальних матеріалів. Захоплююсь наукою, культурою та історіями успіху. Шукаю цікаве в усьому, аби ділитися знаннями, які допомагають відкривати нові горизонти, бачити красу світу та отримувати корисні поради для життя.

Related Articles

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button