Цікаве

Тектонічні плити: типи рухів, вплив на земну кору

Коли земля раптом здригається під ногами, або ви бачите в новинах виверження вулкана, мало хто згадує, що ці явища — результат повільного танцю велетенських плит, на яких розташовані наші міста, ліси та океани. Ці гігантські пазли земної кори щодня рухаються, формуючи обличчя нашої планети.

Що таке тектонічні плити

Тектонічні плити — це величезні фрагменти твердої земної кори, які ніби пливуть на напіврідкому шарі астеносфери. Вони нагадують крижини, що дрейфують океаном, але замість води під ними — розплавлена порода.

На Землі існує два типи кори: континентальна та океанічна. Континентальна — товща (30-70 км) і легша, складається переважно з граніту. Океанічна — тонша (5-10 км) і важча, має базальтовий склад. Ви можете уявити їх як пінопласт і важкий картон, що плавають у в’язкій рідині.

Кожного разу, коли я пояснюю це своїм учням, я пропоную їм порівняти земну кору з шкіркою апельсина — така ж тонка відносно розмірів всієї планети.

Як народилась теорія тектонічних плит

На початку XX століття німецький вчений Альфред Вегенер звернув увагу, що обриси континентів, особливо Африки та Південної Америки, складаються як пазли. Він запропонував сміливу ідею — колись усі материки були з’єднані в один суперконтинент Пангею.

Тоді більшість учених висміяли Вегенера. “Як можуть рухатися такі величезні масиви суші?” — питали вони. Але в 1950-60-х роках дослідження океанічного дна виявили середньоокеанічні хребти з магнітними аномаліями. Ці відкриття підтвердили: дно океанів справді розсувається.

Ви можете порівняти цей процес з тим, як повільно розходяться тріщини на льоду ставка весною — непомітно, але невпинно.

Як рухаються плити і що з цього виходить

6166865Розходження (дивергенція)

Коли плити розходяться, між ними утворюються розломи, куди піднімається магма з глибин Землі. Такі місця називають рифтовими зонами. В океанах вони формують підводні хребти.

Найдовший такий хребет — Серединно-Атлантичний. Він простягається на 16 тисяч кілометрів, ніби шов на футбольному м’ячі, розділяючи Атлантичний океан навпіл.

Зближення (конвергенція)

При зіткненні плит відбуваються два процеси:

  • Субдукція — коли важча океанічна плита занурюється під легшу континентальну. Це схоже на те, як один аркуш паперу заходить під інший.
  • Колізія — коли стикаються дві континентальні плити, утворюючи гори. Уявіть, як зминається килим, коли його штовхають з двох боків.

Наприклад, Гімалаї виникли через зіткнення Індійської та Євразійської плит, а Анди — через занурення океанічної плити під Південноамериканську.

Трансформація (зсуви)

Іноді плити ковзають одна відносно одної вздовж трансформних розломів. Найвідоміший приклад — розлом Сан-Андреас у Каліфорнії. Тут плити не розходяться і не зіштовхуються, а труться боками, викликаючи землетруси.

Головні тектонічні плити Землі

На нашій планеті є сім основних плит:

  • Тихоокеанська (найбільша)
  • Північноамериканська
  • Південноамериканська
  • Африканська
  • Євразійська
  • Індо-Австралійська
  • Антарктична

Також існує багато менших плит, таких як Карибська, Наска, Філіппінська та інші.

Швидкість руху плит — від 1 до 10 см на рік. Це здається мало, але за мільйони років океани розширюються на тисячі кілометрів. Для порівняння — ваші нігті ростуть приблизно з такою ж швидкістю.

Як тектонічні плити впливають на наше життя

Preview3Землетруси

Коли плити раптово зміщуються, звільняючи накопичену енергію, виникають землетруси. Найактивніші сейсмічні зони розташовані вздовж меж плит — “Вогняне кільце” Тихого океану, Середземномор’я, Гімалаї.

Вулкани

Вулкани часто утворюються вздовж меж плит, особливо там, де відбувається субдукція. Коли океанічна плита занурюється в мантію, вона плавиться, утворюючи магму, яка піднімається на поверхню.

Гори

Гірські системи формуються при зіткненні континентальних плит. Альпи, Гімалаї, Кавказ — всі вони народились у результаті таких зіткнень і продовжують рости.

Тектонічні плити — це фундаментальна частина системи нашої планети. Завдяки їхньому руху формуються континенти, океани, гори і долини. Розуміння цих процесів допомагає нам прогнозувати землетруси, вулканічні виверження та інші природні явища.

Коли наступного разу ви побачите гори на горизонті чи почуєте про землетрус, згадайте — це все прояви життя нашої динамічної планети, яка змінюється вже мільярди років і продовжуватиме змінюватись ще дуже довго.

Photo of Олена Ковальчук

Олена Ковальчук

Пишу про все, що надихає та змушує задуматися. Маю журналістську освіту та багато років досвіду у створенні пізнавальних матеріалів. Захоплююсь наукою, культурою та історіями успіху. Шукаю цікаве в усьому, аби ділитися знаннями, які допомагають відкривати нові горизонти, бачити красу світу та отримувати корисні поради для життя.

Related Articles

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button